Konverentsil osalenud Euroopa Liidu valitsusjuhid ja riigipead tõdesid, et EL-i majandus on lõpuks kriisist väljumas, kuid püsiva majanduskasvu ja töökohtade loomise tagamiseks on jätkuvalt vaja reforme, edastas BNS-ile valitsuse pressiesindaja.
Kohtumisel osalenud Ansip sõnas, et igas riigis peaksid ümberkorraldused olema suunatud esmajoones tööturu toimimise parandamisele ning haridussüsteemi kvaliteedi tõstmisele.
Ansipi sõnul viidi Eestis kriisi puhkedes tööturul ellu põhjalikud ümberkorraldused, mis aitasid kaasa kiirele kohandumisele ja tööpuuduse vähenemisele.
Ansip väljendas rahulolu, et Euroopa Liidu uus eelarve on samuti tugevalt reformidega seotud. Ta märkis, et Eestis on struktuurifondide raha olnud suureks abiks aktiivsete tööturumeetmete rakendamisel ning haridussüsteemi reformimisel. „Ma usun, et struktuurivahendite partnerluslepingute sarnased instrumendid ja Euroopa Liidu uue eelarve puhul rakendatav makromajanduslik tingimuslikkus aitab kõikidel riikidel reforme ellu viia,“ sõnas peaminister.
Ansip lisas, et Eesti pöörab edaspidi suuremat tähelepanu tootlikkuse tõstmisele, selle saavutamiseks tuleb ühe sammuna kaasajastada kutsehariduse õppekavasid.
„Me tahame süsteemsemalt jälgida olukorda tööturul eesmärgiga viia kutseõpe paremini vastavusse tööturu tegelike vajadustega,“ sõnas ta. „Eestil on ka plaanis töökohapõhise õppe võimaluste laiendamine – soovime rajada õpipoisiõppe korraldusliku ja tugistruktuuri. Samuti on kavandamisel töötukassa uus teenus „Minu esimene töökoht" töökogemuseta ja erialase hariduseta noortele.“
Tänav juulis Berliinis toimunud noorte tööhõive tippkonverentsil leppisid riigipead ja ministrid kokku noorte tööhõive edendamiseks võetavates olulisemates meetmetes. Pariisis aset leidnud kohtumisel tehti rakendatud abinõudest vahekokkuvõte.
Kuna eelneva töökogemuseta noortel on tööturule siseneda keeruline, on Euroopa riikides noorte töötuse määr kaks kuni kolm korda kõrgem kui üldine töötuse määr. Eestis on noorte töötuse määr 16,1 protsenti, mis on oluliselt madalam kui Euroopa Liidus keskmine 23,1 protsenti.