Iga-aastane reformibaromeeter vaatleb Euroopa ülemaailmset konkurentsivõimet maksustamist ja rahandust, ettevõtluskeskkonda, innovatsiooni ja oskusi, juurdepääsu rahastamisele ja finantsstabiilsust hõlmavate põhinäitajate alusel. Selle tulemused on murettekitavad – Euroopa ülemaailmne konkurentsivõime on ohus ja investeeringud tõrjutakse Euroopast eemale. Investeerimiskeskkonna suurim väljakutse on energiahinnad.
Baromeetri põhisõnumid:
Umbes 90% BusinessEurope liikmeid leiab, et ülemaailmsete konkurentidega võrreldes on ELi investeerimiskeskkond vähem atraktiivne kui kolm aastat tagasi.
Välismaiste otseinvesteeringute sissevool ELi vähenes 2021. aastal 66% võrreldes 2019. aastaga, samas kui USAs kasvas see samal perioodil 63%.
Uue valdkonna investeerimisprojektide arv ELis vähenes 2021. ja 2022. aasta vahel 15%, võrreldes 18% kasvuga USAs samal perioodil.
Peaaegu 90 % liikmetest peab energiahindu Euroopa investeerimiskeskkonna suurimaks väljakutseks ja ELi konkurentsivõime halvenemise peamiseks põhjuseks viimase kolme aasta jooksul.
Gaasi hulgimüügihinnad tõusid ELis 2019. aasta ja 2022. aasta tipptaseme vahelisel ajal üle 1100 protsendi, samas kui USAs on hinnatõus umbes 200 protsenti ja Jaapanis 100 protsenti.
Regulatiivset keskkonda peab peaaegu 60% BusinessEurope liikmetest kolmest peamisest väljakutsest teiseks.
Regulatiivne koormus on ELis suurem teistest suurtest arenenud majandustest suuremaks.
ELi parema õigusloome vahendite kohaldamise kvaliteet on viimastel aastatel langenud.
Siit leiate täieliku Reformibaromeetri 2023 ning peamised järeldused ja üksikasjalikud hinnangud liikmesriikide liikmesliitude kaupa.