Maailmapank soovitab Eestil märkimisväärselt suurendada pikaajalise hoolduse rahastamist
Eesti praegune pikaajalise hoolduse korraldus on sektorite vahel killustunud ning asetab pereliikmetele ja lähedastele ebaproportsionaalselt suure hoolduskoormuse. Kui pikaajalise hoolduse rahastamine ja osutamine jääb hoolimata ühiskonna vananemisest ja hooldusvajaduse suurenemisest selliseks nagu praegu, siis arvestades perekondadele ning tervise- ja sotsiaalsektorile langevat suurt hooldus- ja rahalist koormust, ei ole Eesti pikaajalise hoolduse korraldus jätkusuutlik.
Sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsleri Rait Kuuse sõnul seab vananev ühiskond kõikjal suure koorma nii riikide kui ka lähedaste õlule ning kasvav väljakutse on ka töökäte vähenemine. Ta lisas, et ka Euroopa Liidu Nõukogu eesistujana tuleb Eestil juhtida arutelusid, kuidas vähendada omastehooldajate hoolduskoormust, suurendada inimeste iseseisvat toimetulekut ning luua seeläbi paremaid võimalusi tööturul osalemiseks.
„Keskkond meie ümber muutub kiiresti ning tehnoloogia areng ja andmete ühine kasutamine sotsiaal- ja tervisesüsteemides loovad uusi võimalusi, kuidas pakkuda efektiivsemaid ja mugavamaid teenuseid,“ rääkis Kuuse. „Kõige selle keskmesse peame asetama inimese – kuidas tema saaks võimalikult kiiresti abi, mis vastab tema tegelikule vajadusele ja toetab maksimaalselt iseseisvat toimetulekut. See tähendab ka mõtteviisi muutust, sest kogukonnad peavad olema üha avatumad märkama ja arvestama ka erivajadustega inimestega.“