Esiteks on vaja tahta ja püstitada enesele eesmärk. Seda võiks siis juba teha korralikult – olgu ta selgesõnaline, väljendatud olevikus, mõõdetav ja ajastatud. Hea on kasutada eesmärgina mõnd reaalselt saabuvat sündmust. Näiteks: Ma olen suurepärane esineja! 31. detsembril 2014 pean ma suurepärase uusaasta tänukõne kõigile oma ettevõtte töötajatele. Ma ei pabista, ma esinen selgelt ja julgelt.
Teiseks on vajalik usk, et see tõesti nii on ja olema saab. Kolmandaks on vajalik strateegia ja neljandaks tegutsemine.
Siit mõned lihtsad võtted, mis aitavad Sul esinemisoskustega seotud eesmärke saavutada. Nii mõnigi asi võib tunduda ehk tobe, kuid tasub mind sel teemal usaldada. Kõik need tegevused aitavad esinemisoskust lihvida!
- Loe temaatilisi kirjatükke, käi koolitustel ja seminaridel. Arenda ennast ja jälgi teisi. Mida teeksid sarnaselt? Mis mõjub hästi? Mida väldiksid? Õpi teistelt! Tea, et parimad esinejad rikuvad tihti paljusid reegleid. Nad võivad käituda või rääkida solvavalt, kuid sellegipoolest kuulab auditoorium neid huviga. Edu saavutatakse iseendaks jäädes, mitte teisi jäljendades! Vaata teisi, õpi neilt, kogu ideid, kuid arenda enda stiil ja jää iseeneseks arvestades oma tugevusi.
- Esine võimalikult palju. Alusta lihtsamatest esinemistest – räägi võõraste inimestega, õpi nendega kontakti looma – poes, liftis, bussis, tee poemüüjale komplimente, tervita inimesi neile otsa vaadates ja naeratades, püüa arendada small talki ehk lihtsat jutuajamist niisama suusoojaks. Loe valju häälega kodustele lehti ette – ilmekalt ja ilusasti. Õpi selgeks mõni luuletust, toost, anekdoot, laul vms ja esita seda igal võimalusel nii kodustele kui ka näiteks töökaaslastele. Tänaval päris laulda ei soovita, kuid kui tunne tuleb, lase käia. Kui saad üle juba krambist etelda lähedaste ees ja suhelda võõrastega, oled esinemissituatsioonis palju kindlam. Oluline on, et alustad rahulikult – alguses väga turvalises keskkonnas ja istudes, siis juba vähem turvalises keskkonnas, samm-sammult edasi liikudes ja suuremaid “riske” võttes. Arvesta, et pead ületama esinemishirmu ja suhtlemiskrambi. Seda saab teha just esinedes ja suheldes. Kogu edukogemusi! Alusta lihtsatest esinemistest!
- Võta oma esinemiste kohta pidevat tagasisidet. Analüüsi enda tegevusi – õnnestumisi ja ebaõnnestumisi. Vaata, millest on kasu ja millest mitte. Palu inimestel oma esinemisi kommenteerida. Selleks võiksid alguses leida inimese, keda tõesti usaldad ja kes Sind Sinu püüdlustes toetab. Kui Sul on toetav perekond, küsi julgelt ka pereliikmetelt tagasisidet. Suurepärane abivahend on video. Isegi fotoaparaadiga lindistatud videolt saad end hinnata. Tee seda teadlikult. Õpi enne selgeks, mida ja kuidas hinnata.
- Kui planeerid esinemist, siis kirjuta tekst paberile, markeeri oluline, harjuta peegli ees valju häälega ja enesele otsa vaadates.
- Esine koerale, kassile, kaladele, papagoile. Võid panna arvutiekraanile publiku ja neile esineda. Arvesta – esinemine on mäng. Mängi julgesti!
- Liialda esinedes nii hääle tugevusega kui sõnade rõhutamisega mängides, liiguta üliaktiivselt keha – anna endale võimaluse tunnetada seda, mida räägid.
Kui harjutad oma kõne teise inimesega, siis palun tal end kuulata ja käituda järgnevalt:
- kuula mind lõpuni ära ja hoidu vahele segamast
- iga mõte, mis sul pähe tuleb, pane kirja
- kõik, mis sulle segaseks jääb, pane kirja
- milline on minu peamine sõnum?
- Milliseid tundeid minu esinemine tekitab?
- Millest ma veel rääkima peaksin?
Tea, kus oled ja kuhu tahad jõuda. Oskuste arendamine nõuab järjepidevat tööd, vajab keskendumist ja võtab aega.
Lõpetuseks Goethe mõttetarkus:
“Ei piisa sellest, et teatakse - teadmisi tuleb ka rakendada; ei piisa sellest, et tahetakse - tuleb ka vastavalt tegutseda!”
Katrin Aedma,
esinemiskoolitaja/konsultant,
Katrin Aedma profiblogi