29.02.2016 Esmaspäev

Tööandjad: riigireformi läbiviimisel puudub terviklik tegevuskava

Eesti Tööandjate Keskliidu ja mõttekoja Praxis sõnul on puudub praegusel valitsusel riigireformi läbiviimisel ühtne eesmärk ja terviklik tegevuskava, mistõttu on reformi tegevused omavahel seostamata ja erinevate osapoolte vahel koordineerimata.

Algatuse riigireformi radar eesmärk on hakata kord kvartalis hindama riigireformi edenemist
Algatuse riigireformi radar eesmärk on hakata kord kvartalis hindama riigireformi edenemist Foto: Tööandjate keskliit

„Riigireformi sildi all toimetatakse päris palju, on nii häid kui ka küsitavamaid algatusi, seega ei saa öelda, et midagi ei tehta. Suureks probleemiks on aga see, et tegevused on seostamata, puudub ühtne eesmärk ja terviklik tegevuskava,“ ütles Praxise riigivalitsemise ekspert Annika Uudelepp.

Tööandjate liit ja Praxise esindajad märkisid pressiteates, et praeguse seisuga on riigireform taandunud valitsemise mahu ehk personali ja koos sellega pakutavate teenuste kärbetele ning haldusreform omavalitsuste liitmisele. Puudub selge pilt tulemuse suhtes: mis peaks reformi tulemusena ühiskonnas muutuma.

Olulise puudusena tõid organisatsioonid välja haldusreformi läbiviimist, kus on liigselt keskendatud omavalitsuste suurusele. "Peame haldusreformi juures võtmeküsimuseks avalike teenuste kvaliteedi tagamist kohalikes omavalitsustes, mis ei ole aga praeguses diskussioonis praktiliselt tähelepanu saanudki," märkisid nad.

Lisaks märkisid nii tööandjad kui Praxis, et valitsusasutused ei käi ühte jalga – samal ajal kui ühes ministeeriumis arutletakse halduskoormuse vähendamise üle, valmivad teises ettepanekud, mis seda suurendavad.

Eesti Tööandjate Keskliit ja Praxis tulid koos välja algatusega riigireformi radar, mille eesmärk on hakata kord kvartalis hindama riigireformi edenemist. Praegu annab radar riigireformi edenemisele hindeks “kolm miinusega”, sest ehkki reformi senist kulgemist ei saa rahuldavaks pidada, on käsil mitmeid lootust andvaid samme.

Lisaks kvartaalsele hinnangule avaldab riigireformi radar regulaarselt kommentaare, kus analüüsib erinevate poliitiliste otsuste ja protsesside mõju riigivalitsemise eri aspektidele ja riigireformi eesmärkide poole liikumisele.

Positiivsete tegevustena tõi riigireformi radari meeskond välja näiteks maksu- ja tolliameti ja statistikaameti algatuse „Aruandlus 3.0“ (eesmärk on vähendada ettevõtjatelt küsitavaid andmeid), nelja ministeeriumi koostöös korraldatava nullbürokraatia projekti (kogutakse ettevõtetelt ettepanekuid halduskoormuse vähendamiseks), justiitsministri jõulise tegutsemise eelnõude koostamisel mõjuanalüüside ja väljatöötamiskavatsuste nõudmisel, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi süsteemse töö avalike teenuste digitaliseerimiseks, riigiauditiga alustamise, samuti riigihalduse ministri ametikoha loomise.

Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul on riigireform üks suuremaid ja olulisemaid väljakutseid, mille ees valitsus täna seisab. „Kuidas me tagame võimeka, jõukohase ja usaldusväärse riigi nõnda, et inimeste heaolu ei väheneks ja avalike teenuste kvaliteet ei langeks, vaid ikka paraneks, selles on küsimus,“ lisas Tamsar.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255