Maksud

Ajakirja tellijate maksundus- ja maksuõigusteemalistele küsimustele vastavad: PricewaterhouseCoopers, Hansa Law Offices, KPMG Baltics ja Donoway Eesti.

Rubriigis "Vis-a-Vis: Küsimused-vastused" avaldatakse Eesti parimate nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, maksunduse, maksu-, äri- ja tsiviilõiguse ning tööõiguse teemadel.

Meie firma töötajad käivad ettevõtte sõiduautoga töölähetuses Lätis ja Leedus. Kuidas saab tagasi käibemaksu, mis on makstud seal bensiini ja hotellimajutuse kuludelt? Kas neis riikides on olemas minimaalsed kulude määrad, mis võimaldaksid taotleda käibemaksu tagastamist?

Vastab Annely Hindriks, maksuspetsialist, Deloitte Advisory:

Ungari mittekäibemaksukohustuslasest firma osutas Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõttele kauba raudteeveoteenuse Eestist Ukrainasse. Kas Eesti ettevõttel tuleb seda tehingut deklareerida KMD real 6 või 7?

Vastab Annely Hindriks, maksuspetsialist, Deloitte Advisory:

Seletage palun, millal tuleb pöördkäibemaksu arvestada? Näiteks, kui ostame kaupa Soome firmast (VAT nr olemas), kaup Eestisse ei tule, läheb Soomest otse Hollandisse. Või ... Ostame Norra firmast (VAT nr olemas), kaup Eestisse ei tule, vaid läheb otse Norrast Hollandisse. Kas on vaja arvestada?

Vastab Sigrid Polli, maksuspetsialist, Deloitte Advisory:

Läti käibemaksukohustuslasest firma osutas Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõttele kauba raudteeveoteenuse Venemaalt Lätisse ja esitas arve raudteetariifi tasumiseks 0% käibemaksuga. Kas Eesti ettevõttel tuleb seda tehingut deklareerida KMD real 6 või 7?

Vastab Annely Hindriks, maksuspetsialist, Deloitte Advisory:

Meie ettevõte kaalub kaupade müüki kolme riiki kauba ladustamisega tollilao vabatsoonis. Kasutame käibemaksuseaduse § 15, 3 ja 9. Meil on olemas arve viitega seaduse paragrahvile ja tarnetingimustega FCA Ladu-Muuga Free Zone, CMR ja kauba vabatsooni sisenemist tõendav pitsat. Kas nendest dokumentidest piisab kauba ekspordi tõendamiseks ja võimaluseks deklareerida selle kauba 0% käibemaksumääraga? Kas on vaja veel mingeid dokumente?

Vastab Sigrid Polli, maksuspetsialist, Deloitte Advisory:

Ettevõte soetas sõiduki eraisikult. Sõlmiti ostu-müügileping ning kohe registreeriti lepingu alusel sõiduk ettevõtte nimele. Kahjuks ei jõudnud leping aga raamatupidamisse, vastutav isik kaotas selle ära. Kuidas peaks raamatupidaja seda tehingut kajastama ning kas lepingu puudumine kujutab endast ka mingisuguseid maksuriske? Tehingut tõendab pangaülekanne ning ARK-i väljastatud registreerimistunnistus.

Vastab Darja Roos, vandeaudiitor, Donoway Assurance:

Meil ei ole moodustatud korteriühistut, aga on seltsing. Kas sellega kaasnevad ka mingid maksud, aruanded?

Vastab Ivo Vanasaun, maksukonsultant, Deloitte Advisory:

Vastavalt tulumaksuseaduse § 48 lg 4 maksustamisele erisoodustusena kuulub muuhulgas ka loobumine rahalise nõude sissenõudmisest, välja arvatud kui prognoositavad mõistlikud kulud seoses rahalise nõude sissenõudmisega ületavad nõude suurust. Kas see seaduse säte puudutab ka inventuuri käigus selgunud kassapuudujääki, mis on seejärel kantud kuludesse vastavalt juhatuse korraldusele. Kas see on ka erisoodustus ning kuulub maksutamisele käibe- ja sotsiaalmaksuga?

Vastab Sigrid Polli, maksukonsultant, Deloitte Advisory:

Eesti firma osutab Venemaa firmale teenuseid, mille sisuks on Venemaa territooriumil disaini- ja arhitektuuriprojektide teostamine. Arveid Venemaa firmale esitame me käibemaksu nullmääraga? Kuidas deklareerida selliseid tehinguid? Kas saame maksta päevaraha oma töötajale, kes viibib seal kuude kaupa (Eestis temale tööd pakkuda ei ole). Kas Venemaal on vaja registreerida püsiv tegevuskoht?

Vastab Sigrid Polli, maksukonsultant, Deloitte Advisory:

Eesti maksukohustuslasest firma ostis kaupa Poola firmalt eesmärgiga müüa see edasi Venemaa firmale. Kas sel juhul tekib Eesti firmal käibemaksukohustus?

Vastab Sigrid Polli, maksukonsultant, Deloitte Advisory:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes