Maksud

Ajakirja tellijate maksundus- ja maksuõigusteemalistele küsimustele vastavad: PricewaterhouseCoopers, Hansa Law Offices, KPMG Baltics ja Donoway Eesti.

Rubriigis "Vis-a-Vis: Küsimused-vastused" avaldatakse Eesti parimate nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, maksunduse, maksu-, äri- ja tsiviilõiguse ning tööõiguse teemadel.

Offshore firma osutub eesti firmale tasuta finantsabi summas 50 000 euro ülekandmisega eesti firma kulul ja seda mitu korda aastas. Kas eesti firmal tekivad maksuriskid või kohustused tulenevalt rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusest? Sama küsimus puudutab olukorda, kus finantsabi suuruseks on 15000 eurot.

Vastab vandeadvokaat Häli Jürimäe, advokaadibüroo Aivar Pilv:

Mitteresidendist füüsiline isik andis turutingimustel Eesti äriühingule intressiga laenu. Kas Eesti äriühingul on kohustus pidada makstud intressilt kinni tulumaks?

Vastab Epp Lumiste, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:

Ettevõte on omandanud 2012. a. maja ilma käibemaksuta. Remont tehti 2014. a. ning remondiarvete alusel arvati maha ka sisendkäibemaks. 2015. a kavatseb ettevõte müüa maja oma töötajale ilma käibemaksuta. Kas käibemaks on vaja remondiarveid arvestades ümber arvutada ja millised maksuriskid tehinguga tekivad? Millises käibedeklaratsiooni lahtris tuleb tehingut kajastada?

Vastab vandeadvokaat Häli Jürimäe, advokaadibüroo Aivar Pilv:

Kui füüsiline isik kingib teisele füüsilisele isikule korteri. Millised ja kui suured maksud tehinguga kaasnevad?

Vastab Epp Lumiste, vandeadvokaat, Aivar Pilv advokaadibüroo:

Kas seadusega on mõni tähtaeg ette määratud dividendide sissenõudmisel äriühingu endisele omanikule? Dividendide väljamaksmise otsuse täitmise tähtaeg on näiteks viis aastat või seda ei ole üldse määratletud.

Vastab Toomas Villems, vandeaudiitor, Villems Donoway:

Millisel juhul saab käibedeklaratsiooni lisas kajastada arveid summeeritult?

Vastab Häli Jürimäe, vandeadvokaat, Aivar Pilv advokaadibüroo:

Ettevõtte omanik tasub endale renditasu kodukontori eest ja peab kinni sellelt  tulumaksu. Kuid kas selle sama ruumi kommunaalkulud saab osaliselt ettevõtluse kuludesse kanda maksuvabalt või pärast renditulu saamist enam ei või?

Vastab Monika Nõlv,  vandeadvokaat, Advokaadibüroo Hansa Law Offices:

Netovara nõude tagamiseks on võimalik moodustada omakapitali alla vabatahtlik reserv (osanik teeb vastava sissemakse). Selleks tuleb teha põhikirja muudatus. Kas reservist tehtud väljamakseid on võimalik piirata näiteks sellise tingimusega, et netovara nõue on järgmise majandusaasta jooksul majandustegevuse tulemusena tagatud, siis toimuvad väljamaksed? Millised võimalused on vabatahtlikust reservist väljamaksete tegemiseks, et ei tekiks maksukohustust ja äriseadustiku järgi oleks tehing korrektne.

Vastab Häli Jürimäe, vandeadvokaat, Aivar Pilv advokaadibüroo:

Tööle võetakse inimene, kelle töö ongi sõita ringi ja konsulteerida ning olla kui müügiesindaja, kuid kindlat kohta töötamiseks pole. Sõidab ringi ehk teeb tööd nii erinevates Eesti paikades kui ka välismaal. Kas ja kuidas lähetust arvestada? Kas saab tasuda näiteks miinimumpalka ja lisaks lähetuse päevaraha?

Vastab Tanel Melk, partner/nõunik, Advokaadibüroo LMP:

Detsembrist saab käibemaksukohustuslane sõiduauto kuludelt tagasi küsida 50% tasutud käibemaksust. MTA pidi tegema KMD lisa. Kui tegemist on ettevõttele kuuluva autoga kas siis peab ikka pidama sõidupäevikut ja maksma 256 euro pealt erisoodustusmaksu ja selle ka deklareerima?

Vastab Annika Soom, jurist, Villems Donoway:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes