"Doing Business 2017" on järjekorras 14. aruanne, mis analüüsib 190 riigi regulatsioonikeskkonda, ettevõtete kulusid, nõudeid ja protseduurideks kuluvat aega. Eelkõige vaadeldakse raportis riike väikeettevõtja pilgu läbi, teatas rahandusministeerium.
„Ettevõtluse lihtsuse edetabel aitab võrrelda eelkõige väikeettevõtja jaoks olulisi samme eri riikides. Eesti kõrge koht on oluline tunnustus ja näitab, et oleme rahvusvaheliselt konkurentsivõimelise ettevõtluskeskkonna arendamisel õigel teel. Bürokraatia vähendamisel on kavas ka edasisi samme – näiteks ettevõtluskonto, mis lihtsustaks maksumaksmist veelgi ning viiks aruandluse riigi ees nullini,“ kommenteeris rahandusminister Sven Sester.
Uuringus mõõdetakse ettevõtteid küsitledes, kui lihtne on ühes riigis alustada ettevõtlusega, saada ehitusluba, elektriühendust ja laenu, registreerida vara, maksta makse, kaubelda üle piiride, jõustada lepinguid, lahendada maksejõuetust ja kuivõrd kaitstud on vähemusinvestorite huvid.
Eesti on kõrgematel kohtadel vara registreerimise (6. koht), ehitusloa saamise (9. koht), lepingute jõustamise (11. koht) ja ettevõtlusega alustamise (14. koht) alajaotustes. Riike, kus on tehtud palju reforme, tunnustatakse pingereas täiendavalt.
Mullu avaldatud raportis oli Eesti 16. kohal. Sel aastal on võrreldes varasematega tehtud mitu metoodikamuudatust. Olulise uuendusena hinnatakse maksude maksmise alajaotuses ka maksudeklaratsiooni esitamise järgseid protseduure (auditid, vaidlustused, väljamaksed), kus Eesti sai väga kõrge hinde (98,55 punkti 100 võimalikust). Üldtabelis on Eesti maksude poolest 21. kohal.
Lisaks pöörati tänavu eraldi tähelepanu sellele, milline on olukord arengumaades ja kui lihtne on ettevõtlusega alustada naistel. Metoodikamuudatuste alusel uuendatakse ka mullust tabelit, kus Eesti on nüüd tõusnud 11. kohale.