16.05.2019 Neljapäev

Finantsjärelevalvete rahvusvaheline koostöö on võtnud uued mõõtmed

Finantsinspektsiooni (FI) juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul on finantsjärelevalvete rahvusvaheline koostöö võtnud uued mõõtmed ning ühtlasi juhtis ta ettekandes riigikogu saadikute tähelepanu rahaliste trahvide ebapiisavusele finantssektoris.
Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessler
Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessler Foto: SCANPIX

"Möödunud aasta võib julgelt pealkirjastada kui rahapesu tõkestamise tähtsuse lavale astumise aasta. Finantsinspektsiooni 2018. aastal esitatud taotluse alusel Versobanki tegevusloa kehtetuks tunnistamine rahapesu tõkestamise normide olulise rikkumise tõttu oli pretsedent, mis tõi paradigma muutuse kogu Euroopasse," ütles Kessler ettekandes riigikogule finantsinspektsiooni möödunud aasta tegevuse kohta.

"Selgus, et paljud Euroopa pangad olid seotud riskantsete mitteresidentide äriga moel, kus nende kontrollisüsteemid ei suutnud riske tuvastada ega juhtida. Finantsinspektsioon oli üks esimestest, kes alustas valdkonna korrastamist juba 2014. aastal," rääkis Kessler.

Kuigi see ei ole finantsjärelevalve esmane seadusejärgne ülesanne, suhtub finantsinspektsioon Kessleri sõnul ka edaspidi rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisse finantssektoris väga tõsiselt. Sealjuures jätkatakse nii siseriikliku kui ka rahvusvahelise koostöö süvendamist. 

Üks näide rahvusvahelise koostöö uutest mõõtmetest on Balti, Skandinaavia ja Euroopa Liidu finantsjärelevalvajate ja kriisilahendusasutuste möödunud aasta lõpus ette valmistatud ning selle aasta alguses läbimängitud teoreetiline regionaalne finantskriis. "Sarnaselt kaitseväele on ka finantsjärelevalveasutustel hea tava aeg-ajalt oma võimekusi testida. Harjutuse tulemused on tänaseks analüüsitud, kitsaskohad sõelutud ning osapooltele antud tagasisidet. Mängus osalenud Eesti asutused said oma ülesannetega hästi hakkama," rääkis Kessler.    

Kessler juhtis saadikute tähelepanu ka rahaliste trahvide ebapiisavusele finantssektoris. "Oleme juba 2004. aastast järjepidevalt juhtinud partnerite tähelepanu, et rahatrahvid finantssektoris ei ole mõjusad. Need on küll ajas tõusnud 3200 eurolt 32 000 eurole ja seal isegi mõneti kuni 400 000 eurole, kuid need numbrid ei ole liiga heidutavad just suurte professionaalsete finantsvahendajate suhtes."

Trahvid peavad Kessleri sõnul olema nii suured, et üleliigne riskide võtmine või seaduse rikkumine ei tasu ennast ära. Samuti peab olema võimalik trahvidega nõuda hüvitist avaliku hüve rikkumise eest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255