21.03.2016 Esmaspäev

Uuring: enamus eestimaalastest ei pea surmanuhtlust õigustatuks

43% Eesti elanike arvates ei ole surmanuhtlus õigustatud, sealhulgas 24% inimestest leiab, et surmanuhtlus ei ole kunagi õigustatud, selgus MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud küsitlusest.

Uuringu järgi peab surmanuhtlust alati õigustatuks 11% elanikest
Uuringu järgi peab surmanuhtlust alati õigustatuks 11% elanikest Foto: PM

„Postimehe korraldatud arvamusliidrite lõunasöögil ütles professor Jüri Allik Saar Polli uuringule tuginedes, et 71% Eesti inimestest pooldab surmanuhtlust. Meie tellitud ja Turu-uuringute AS-i läbi viidud uuring aga näitab, et inimeste seisukohad ei ole nii must-valged,“ selgitas MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut analüütik Art Johanson.

Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud uuringus paluti inimestel vastata surmanuhtlust puudutavale küsimusele 10-palli skaalal. Vastuste järgi peab surmanuhtlust alati õigustatuks 11% elanikest ning surmanuhtlust peavad pigem õigustatuks kokku 39% vastanutest. Inimesi, kes vastasid, et surmanuhtlus pole mitte kunagi õigustatud, oli küsitlusele vastanute seas 24% ning neid, kes on pigem surmanuhtluse vastu, oli kokku 43%, lisaks ei erinenud tulemused märkimisväärselt eestikeelse ja venekeelse elanikkonna vahel.

4% ei osanud hinnangut anda ja 14% inimesi asetasid end skaala keskele, mis sisuliselt näitab, et 18% küsitletutest ei andnud oma hinnangut surmanuhtluse vastu ega poolt.

„Meie uuring näitas selgelt, et inimesed jagunevad surmanuhtluse küsimuses pigem pooleks ja veidi rohkem ollakse isegi surmanuhtluse vastu. Lisaks oli surmanuhtlusele täielikult vastu kaks korda rohkem inimesi kui täielikult poolt. Jüri Alliku seisukoht keskaega pürgivatest „verejanulistest“ eestlastest on ilmselgelt antud andmeid vaadates liialdatud,“ tõi välja Art Johanson.

Uuringu viis läbi Turu-Uuringute AS ning kokku vastas küsimustele 795 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016. Ühiskonnauuringute Instituut on mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255