Ametiühingud: alampalgaläbirääkimised on ummikus
"Kogu avalikkus räägib täna palgavaesuse probleemist – murest, et täistööajaga töötajatest suur osa ei tule Eestis kehtiva hinnatasemega toime ja vajavad erinevaid sotsiaaltoetusi. Meil on selles olukorras võimatu nõustuda tööandjate plaaniga ning alampalga tõusu järsult pidurdada," ütles ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson pressiteate vahendusel.
Kolmapäeval arutab alampalgaläbirääkimiste seisu ka tööandjate keskliidu volikogu. Ametiühingute hinnangul päästaks läbirääkimised, kui tööandjate volikogu tuleks välja pakkumisega, mis ületab alampalgamäära 10-protsendilist tõusu.
Viimasel kahel aastal on alampalk tõusnud 35 eurot ehk keskmiselt 10 protsenti aastas. Tööandjate uus pakkumine on piirata alampalgatõusu 7 protsendile vastavalt 27 ja 31 eurole 2016. ja 2017. aastal.
"Kuigi Eesti alampalk on absoluutarvuna Ida- ja Kesk-Euroopas paremuselt neljas, on meie ostujõud hoopis halvemuselt neljas. Tööandjate plaani jõustudes halveneks positsioon veelgi. Samal ajal on meie lähinaabruses töökohad, kus makstakse Euroopa üht kõrgemat palka," lisas Peterson.
Eesti Ametiühingute Keskliit on ametiühingute keskne organisatsioon, mis on loodud Eesti töötajate poolt. Ametiühingud tutvustavad töötajatele nende seaduslikke õigusi, esindavad töötajate huve ja kaitsevad nende õigusi suhetes tööandjaga. Ametiühingute keskliitu kuulub 19 alaliitu, mis ühendavad riigi- ja omavalitsusasutuste töötajaid, haritlasi, tervishoiutöötajaid, transporditöötajaid, tööstustöötajaid ning teenindussektoris töötajaid.